RSS del.icio.us

Biografie

Jméno Lexa Doig Místo narození Toronto ON, Kanada
Rodné jméno Alexandra Lecciones Doig Profese Herečka
Výška 167 cm (5' 6") Manžel Michael Garrett Shanks (Herec, *15. 12. 1970)
Barva očí Hnědá Otec David William Doig (*1938)
Barva vlasů Tmavě hnědá Matka Gloria Maria Becari Lecciones (*1938)
Pohlaví Žena Bratr Edward (Ted) Kenneth Doig (*1968)
Národnost Kanadská Děti Mia Tabitha Shanks (*13. 9. 2004)
Samuel David Shanks (*19. 3. 2006)
Datum narození 8. 6. 1973 Blízcí příbuzní Rey-Phillip Santos
Rowland Santos
 
 

Lexa DoigLexa Doig - rodným jménem Alexandra Lecciones Doig (Lexa je zdrobnělina jména Alexandra), se narodila Glorii a Davidu Doigovi. Už odmalička toužila stát se herečkou. Její neobyčejnou exotickou krásu způsobuje to, že její matka Gloria je Filipínka a její otec David je Angličan se skotsko-irskými kořeny. Lexa má také staršího bratra Teda, který je prý její velkou oporou při natáčení. V šestnácti se přihlásila do modelingového kurzu a prakticky okamžitě byla vybrána agentem. Nějakou dobu se potom věnovala modelingu a účinkování v reklamách, když se rozhodla předčasně ukončit studium střední školy v průběhu posledního ročníku (OAC13). Nyní toho rozhodnutí lituje, ale jak sama říká, minulost nemůže změnit.

Svůj první film natočila ještě na střední škole v roce 1985, film vyšel pod názvem Psycho Girls. Pokračovala až v roce 1991 ve Video and Arcade Top 10 YTV a v Baby on Board. Ve dvaadvaceti letech (r.1994) přišly její první velké role, natočila Tek War: The Original Movie (film), Tek War: TekLords (film) a Tek War (seriál) kde ztvárnila Cowgirl, specialistku na vyhledávání a získávání informací ze sítě. A takto ona sama popisuje své dojmy, když se dověděla, že vyhrála konkurz: "Z konkurzu jsem se vracela absolutně přesvědčená, že jsem to zpackala a potom mi můj agent zavolal, aby mi řekl, že jsem dostala roli. Skákala jsem po celém domě a křičela z plných plic. Věděla jsem, že jsem si vybrala tu pravou profesi a už jsem se nikdy neohlížela zpět. ("I walked out of the audition absolutely convinced I had blown it, and then my agent called to tell me I got the part. I was leaping around my parents' house and screaming at the top of my lungs. I knew then I'd chosen the right profession and I've never looked back since.").

V roce 1995 pracovala na Jungleground (Lesní území), následovalo Face Down a v roce 1997 While My Pretty One Sleeps. V roce 1999 se ještě objevuje v Teen Sorcery jako Mercedes. Od té doby na pomyslném žebříčku už jen stoupá výš a výš. Následuje výčet známých filmů: Code Name: Phoenix (Kódové Jméno: Phoenix) kde ztvárnila postavu Conchity Flores, No Alibi (Bez Alibi) jako krásná Camille, The Tracker (Rukojmí) ve kterém si zahrála Kim Chang a hororový Jason X, tady hraje půvabnou Rowan.

Za svůj život účinkovala i v několika dílech různých seriálů a televizních show. Za všechny jmenujme CI5 – The new professionals (Noví profesionálové) kde zahrála Tinu Backus. Hlavním seriálem, ve kterém působila je Andromeda, kde ve všech pěti řadách ztvárnila krásný lodní počítač - loď Andromeda a androida Rommie. V poslední 5. řadě si zahrála pouze 5 posledních dílů, ostatní předcházející díly ztvárnila pouze jako palubní počítač a to kvůli svému těhotenství. Tento seriál byl ukončen 5. Května 2005. Díky Andromedě se Lexa dostala do podvědomí mnoha lidí po celém světě a můžeme s klidem říct, že se jednalo o jednu z jejích životních rolí. A to i v životě osobním, při natáčení Andromedy, konkrétně se jedná o díly Star Crossed [2001] a Day of Judgement, Day of Wrath [2003]) se Lexa potkala s Michaelem Shanksem (v té době již měl dceru Tatianu (*1998) z předchozího vztahu s herečkou Vaitiare Bandera), za kterého se později vdala a to 2. Srpna 2003.

Musíme také zmínit účinkování v minisérii Human Cargo.

Z jejích zatím posledních rolí nesmíme opomenout celosvětově veleúspěšnou sci-fi Hvězdná brána, ze které můžeme znát například jejího manžela jako Dr. Jacksona. Do této série vstoupila na začátku 9. řady jako hlavní doktorka Carolyn Lam. 10. sezóna je pro tento seriál bohužel konečná, a proto ani Lexu v dalších dílech neuvidíme. Lexa se později objevila ještě v dalších několika seriálech jako například The 4400 nebo známá série Eureka! a filmech Second Sight nebo Ba'al. Mezi její aktuální projekty patří film Fireball (2009) a seriál V (2010).

I když se Lexa divadlu nevěnuje nemůžeme na závěr nezmínit dvě divadelní hry, ve kterých Lexa účinkovala ještě během středoškolského studia. Do srdcí diváků se zapsala v hrách Romeo a Julie (jako Julie), Arsenik a stará krajka (jako Elaine).

V jejím osobním životě nastal patrně největší zlom 13. Září 2004 kdy se Lexe a Michaelovi narodila dcera Mia Tabitha Shanks a přibližně o 1,5 roku později, 19. Března 2006, i syn Samuel David Shanks.

Lexa většinou mlčí o svém soukromí, říká, že její osobní život je doopravdy nudný... Prý vždy bude "loajálním" Kanaďanem. Miluje herectví, a snaží se o něm naučit co nejvíc a stále se v něm zlepšovat.

Jak uvedla v jednom interiview, lidi na ni nejvíc překvapuje, že je "velký ťulpas", dělá divné věci, je neohrabaná a prská když se směje. :-) Mezi její koníčky patří snowboarding, kolečkové brusle, čtení, ráda sleduje hokej, fotbal (oblíbený tým na Fifa World Cup je Anglie), kreslené seriály (Pinky and the Brain a South Park) a hraje RPG video hry (Dungeons & Dragons).

Lexa žije střídavě v Torontu a Vencouveru, kde se spolu s manželem starají o své dvě děti a dvě kočky (kočka je Lexino oblíbené zvíře). Při výchově Mii a Davida se střídají s tím, že jeden se vždy věnuje dětem a druhý kariéře.

Myslím, že Lexa rozhodně ještě není na vrcholu, a proto ji můžeme v budoucnu očekávat v mnoha skvělých filmech a seriálech. Snad se za námi taky někdy podívá osobně... :-)

Nakonec bychom jí rádi popřáli mnoho štěstí a úspěchů v dalším životě, ať už profesionálním či osobním.

 

 

Poslední aktualizace: 27. 7. 2011